Tip: lezen op stand in New York City

Slimme Reistips
Dat bibliotheken over het algemeen een stoffig imago hebben is bekend. Wanneer je als toerist echter de moeite neemt om door deze stof heen te bijten, kun je aangenaam worden verrast. Zo ook in de stad die Alicia Keys omschreef als “concrete jungle where dreams are made of” in haar nummer “Empire State of Mind” maar die doorgaans New York wordt genoemd.
New York Public Library
De openbare bibliotheek “New York Public Library” bevindt zich in het centrum van Manhattan tussen 40th en 42nd Street. Bij aankomst word je direct welkom geheten door twee grote marmeren leeuwen die de oprichters van de bibliotheek vertegenwoordigen; John Jacob Astor en James Lenox. In de jaren dertig kregen de beelden van voormalig burgemeester LaGuardia de bijnaam “Patience” en “Fortitude”. Volgens hem waren dit de eigenschapen die elke New Yorker nodig had om door de grote crisis te komen.
Het prachtige Beaux-Arts gebouw dat zich achter de leeuwen kenbaar maakt, heeft zijn ontwerp te danken aan het architectenbureau Carrère & Hastings. Zij waren tevens verantwoordelijk voor de Frick Collection en de oprit naar de Manhattan Bridge. In 1902 werd de eerste steen gelegd waarna de New York Public Library in 1911 voor het eerst haar imposante deuren opende. Het hele project kostte slechts 9 miljoen dollar maar wordt tegenwoordig nog altijd gezien als één van de mooiste Beaux-Arts gebouwen in de Verenigde Staten.
Lezen in stijl
Bij binnenkomst word je meteen verrast door de allure van de “Astor Hall”. Deze grote ruimte, die uiteraard vernoemd is naar John Jacob Astor, is volledig gemaakt uit wit marmer. Daarnaast ben je aan jezelf verplicht om een kijkje te nemen in de leeszaal “Rose Main Reading Room”; de leeszaal is 247 breed en 78 meter lang. Nu is dit op zich al indrukwekkend maar het is het 52 meter hoge plafond dat de ruimte pas echt bijzonder maakt. Deze is namelijk voorzien van prachtige schilderingen en een gouden lambrisering die een ware streling zijn voor het oog.
De collectie waar het in 1895 allemaal begon is de privéverzameling van Astor en Lenox, maar tegenwoordig telt de bibliotheek tientallen miljoenen boeken welke verspreid staan over 140 km aan boekenplanken. Zoeken is echter niet nodig; dankzij een elektronisch buizensysteem is het gewenste boek binnen 10 minuten op locatie.
Belangrijke stukken die de bibliotheek in zijn bezit heeft zijn onder andere de Gutenberg Bijbel, handgeschreven exemplaren door Thomas Jefferson van de Onafhankelijkheidverklaring en de Philosophiae Naturalis Principia Mathematica van Isaac Newtown.
Wil je graag een bezoekje brengen aan de New York Public Library? Kijk dan voor meer informatie op: www.nypl.org.
Heb jij ook nog een handige reistip? Laat het ons dan weten via Twitter, Facebook of per mail en wie weet plaatsen we jouw tip wel op onze site.